Parada Gazdowska

villa fiore

Parada Gazdowska

Parada Gazdowska to tradycyjna coroczna impreza odbywająca się w Białym Dunajcu - nie możecie jej przegapić! Podczas tego wydarzenia będziecie mogli podziwiać takie konkurencje:

Skiring

Skiring to dość karkołomne zawody, w których narciarz jedzie za koniem bez jeźdźca...

Ski-skiring

A ta rywalizacja jest uzupełniona o jeźdźca - nazywa się ski-skiring. Ciekawostką jest fakt, że obie konkurencje swoje korzenie mają w Skandynawii.

Kumoterki

Dużą popularnością cieszą się "kumoterki" ("gońba") - są to wyścigi sań z dwuosobową obsadą: kumotra i kumoszki (góral i góralka) - najczęściej par małżeńskich. W tych zawodach powozi kumoter a druga połówka utrzymuje balans sań. Jest to niezwykle widowiskowa konkurencja!

Paradę otwiera uroczysty przejazd zaprzęgów przez wieś oraz ocena sań i zaprzęgów przez jury. Oceniane są również tradycyjne stroje, sposób wiązania uprzęży i ułożenie koni.

Spośród przewidzianych imprez, jedna odbywa się u nas - w Białym Dunajcu. Podczas parady będziemy mogli obserwować zawody w skiringu (jazda narciarza za samym koniem) i ski-skiringu (jazda narciarza za koniem z jeźdźcem). Wiele emocji wzbudzają też zawody kumoterek - tradycyjnych, drewnianych sań oraz orszaki konne i paradne zaprzęgi jadące przez nasze piękne okolice :) Uczestnicy parady ubrani będą w stroje ludowe - same sanie i zaprzęgi muszą również nawiązywać do góralskiej tradycji - jest to ważny element oceny końcowej.

Jest to jedno z najbardziej widowiskowych, zimowych wydarzeń na Podhalu - nie możecie tego przegapić! Zapraszamy do naszej Villi Fiore w Białym Dunajcu!

Autor:

Wasz ulubiony pakiet:

Dołącz do nas:

Piszą o nas:

 • Nie ma opcji żeby dać mniej niż 5 gwiazdek ? Ania - gospodyni jest niepowtarzalna, już po 1szym dniu człowiek czuje się jak w domu. Na śniadanie rozpieszcza przepysznym omletem i świetnym humorem od samego rana ? Wrócimy na pewno!
  Sylwia
 • Rewelacyjnie spędzony czasPani Ania wspaniała. Od śniadania do wieczora chętna do pomocy. Jak na pobyt to tylko Tam. Masaże które są tam oferowane są super i pełna godzina. Byliśmy na rocznicę z kolacja. Warto
  Jacek
 • Do Villa Fiore z mężem i z dziećmi jeździmy od lat, polecam to miejsce z czystym sumieniem. Właścicielka wspaniała kobieta dzięki niej czujesz się jak w domu. Atmosfera jest wspaniała, czyste pokoje , a śniadania najlepsze !! Jeszcze nie raz tam wrócimy.
  Beata
 • Raz przyjedziesz i już zawsze będziesz mile wspominać to miejsce. Gospodarze tworzą niezwykle miłą atmosferę, usiądą, pogadają. Pokoje czyściutkie, z łazienkami . Dzieci mają się gdzie bawić, jest grill i duży stół z parasolem
  Asia
 • Jesteśmy już 3 raz u Ani właścicielki.To wspaniałe miejsce ,świetny klimat, przepyszne śniadanka (nasze ulubione) czysto wszędzie az błyszczy.Nie chcę się wyjeżdżać. Nasz syneczek nie może się nacieszyć cudownymi pieseczkami.Napewno powrócimy
  Joanna
 • Spędziliśmy tam z Mężem pierwszą rocznicę ślubu, było przytulnie, romantycznie ale przede wszystkim wesoło. ? Pani Aneczka... To cudowna kobieta, która dba o swoich gości oraz napędza całą atmosferę. ❤Pokoje z łazienkami bardzo czyste i zadbane. Śniadanka przepyszne, już tęsknię za omlecikiem.???
  Julita